Zvracení, průjem

22.03.2022

V tomto textu bychom Vám rádi podali stručné informace jak postupovat v případě zvracení či průjmu. 

Zvracení a průjem jsou symptomy, které doprovází různá onemocnění. Nejčastější příčinou těchto symptomů u dětí je střevní infekce. Ta může být doprovázená zvýšenou teplotou či horečkou a bolestmi bříška - nejčastěji kolem pupku. 

Pokud se jedná o střevní infekci velmi často někdo v blízkém okolí má podobné příznaky. Zvracení u střevní infekce zpravidla trvá 12-48 hod, průjem trvá 2- 7 dní. Samozřejmě mohou být výjimky a potíže mohou trvat déle.

V péči o dítě se zaměřujeme na dostatečný příjem tekutin. Je pochopitelné, že některé tekutiny může dítě v začátku infekce zvracet a to i opakovaně. Po vyzvracení vyčkáme s podáním tekutin cca 15 min a poté podáváme chlazené tekutiny pomalu po lžičkách ( podáváme nejčastěji vodu, černý či bylinkový čaj, orální rehydratační roztok). U kojených dětí nabízíme častější kojení. Jakmile dítě přestane zvracet a toleruje tekutiny, nabízíme dietní stravu (ideálně rýže s mrkví, banán, suchý rohlík, suchar, vývar, jablečná přesnídávka, piškot...). Stravu nabízíme, nenutíme. Každé sousto se počítá.

Při opakovaném průjmu je vhodné začít podávat střevní adsorbencia (Smecta, Tasectan, Carbosorb..), ale jen v případě, že je dítě toleruje a nezvrací. Je vhodné též přidat do terapie probiotika (vhodnější jsou preparáty s větším počtem miliard příznivých bakterií). 

Pokud má dítě horečku ( tělesnou teplotu nad 38 st. C), podáváme léky na snížení teploty ( Paralen, Panadol, Nurofen). Volíme takovou lékovou formu, kterou dítě toleruje ( při zvracení sirupu nepodáváme sirup, nýbrž zkusíme podrcenou tabletu, při průjmu nepodáváme čípky).  

Po celou dobu sledujeme celkový stav dítěte a močení. Pokud dítě dostatečně přijímá tekutiny a dostatečně močí, je pravděpodobnost dehydratace malá, i když třeba pokračují průjmy či zvracení. Rodiče by se měli na močení zaměřit. Zlepšuje-li se klinický stav dítěte, ustupuje-li zvracení, průjem, dítě přijímá tekutiny, dietní stravu, není návštěva pediatra nezbytně nutná. Dietní strava se dodržuje ještě minimálně 2 dny po odeznění příznaků. Pokud je však dítě výrazně oschlé, opakovaně zvrací, velmi málo močí, poté je nezbytné vyšetření pediatrem. Také v případě, že se potíže vlečou, byť třeba nejsou vážné, je nezbytné vyšetření pediatrem. V takovém případě je pravděpodobné, že budou nutná doplňující vyšetření. 

Pokud si rodiče nejsou jisti zdravotním stavem dítěte, je vhodná návštěva pediatra. 

Za tým DĚTSKÉ POD LYSOU s.r.o. MUDr. Záhradníková Markéta