Horečka

21.03.2022

Horečka je zvýšení teploty nad 38 st. C měřeno v podpaží, či nad 38,5 st. C měřeno u kojenců v zadečku. Pokud je teplota mezi 37 - 38 st. C, hovoříme o zvýšené teplotě.

Pokud se jedná o horečku ( tělesná teplota nad 38 st. C), již je nutné podávat antipyretika ( léky od teploty). Na zvýšenou teplotu (do 38 st.C) není třeba nic podávat, pokud dítě nemá bolesti.

Zpravidla podáváme 2 typy léků: paracetamol (Paralen, Panadol..) či ibuprofen (Nurofen, Ibalgin..). Pro adekvátní účinek těchto léčiv je nutné podat dostatečnou dávku: v případě paracetalomu podáváme 10-15mg/kg co 6 hod, v případě ibuprofenu to je 5-10mg/kg co 8 hod. Při vysokých teplotách podáváme dávku při horní hranici a je možné tyto 2 preparáty mezi sebou střídat co 4 hodiny. Při vysokých teplotách neočekáváme pokles teploty na normu, nýbrž jako úspěch považujeme pokles teploty o 1-2 st. C ( tzn. při horečce 39 st. C, je max. pokles na 37 st. C). Vždy je dobré přepočítat dávku na hmotnost dítěte, podle návodu na krabičce bývá spousta dětí poddávkováno při vysokých teplotách. Je možné přikládat i obklady.

U dětí nad 1 rok, pokud dítě přijímá tekutiny a nezvrací, již volíme jinou lékovou formu než rektální čípky. Pokud dítě zvrací, či netoleruje sirup či podrcenou tabletu, poté podáváme čípky. Rektální čípky nepodáváme při průjmu. Jednak se léčivo nevstřebá a jednak zhoršuje průběh průjmového onemocnění.

Diazepam jako léčivo prevence febrilních křečí při vysokých teplotách již není dětskými neurology plošně doporučováno. Podává se POUZE u dětí, které si febrilní křeče prodělaly a tam je toto léčivo nezbytné podávat spolu s antipyretiky (léky na snížení horečky).

KDY NAVŠTÍVÍT LÉKAŘE?

Pokud je dítě čilé, po podání léku od teploty bychom řekli i docela živé, dostatečně přijímá tekutiny a nemá žádné vážné další potíže, či maximálně příznaky nachlazení, či nečetný průjem, je možné vyčkat až tři dny. Pokud se stav spontánně upraví, rodiče zvládnou podávat podpůrná léčiva (na kašel, na průjem, léky od teploty), poté není návštěva lékaře nezbytná.

Pokud horečka trvá déle než tři dny, je vyšetření lékařem nezbytné, vždy je vhodné vzít s sebou moč k vyšetření. Pokud je dítě ve špatném stavu hned od prvního dne (oblouzněné, opakovaně zvrací, nápadně spavé, schvácené, apod.), poté je návštěva lékaře zcela nutná.

Za tým DĚTSKÉ POD LYSOU s.r.o. MUDr. Záhradníková Markéta